A legjobb zabtej nyomában
Barista zabtej, házilag készített zabtej, készen kapható zabtej, zabtej koncentrátum, instant zabtej, saját márkás zabtej... Elképesztő a kínálat a zabtejek piacán, és akkor a többi növényi tej még szóba se kerül most! Na de mégis hogyan válasszunk közülük?
Melyik a legjobb zabtej?
Azt csak te tudhatod, hiszen neked kell eldöntened, hogy melyik zabtej ízlik neked a legjobban, hogyan és mihez szeretnéd fogyasztani, illetve melyik beszerzése a legkényelmesebb a számodra!
Amiben mi tudunk segíteni, az inkább csak az, hogy milyen szempontokat lehet még érdemes figyelembe venni, ha a finom íz és a kényelem mellett például a fenntarthatósági szempontok is fontosak a számodra vagy szereted, ha egy termékben tényleg csak az van, ami feltétlenül szükséges.
Ha minket kérdezel, szerintünk nagyon is érdemes átolvasni a kinézett zabtej összetevőit (mondjuk ezt minden készen kapható élelmiszer esetében javasolt megtenni) és alapszabály, hogy minél rövidebb az összetevők listája, annál tisztább az a termék. Feltétlenül ellenőrizd, hogy van -e benne például bármilyen édesítő és ha igen, akkor milyen, illetve érdemes megnézni azt is, hogy hány százalékban tartalmaz zabot.
Ha pedig arra is figyelsz, hogy lehetőleg kevés szemetet termelj a növényi tej fogyasztásoddal, érdemes körülnézni a fenntartható zabtej alternatívák között is, máris mondjuk, hogyan!
Növényi tej választás környezettudatosan
Kezdjünk mindjárt azzal a remek hírrel, hogy a zabtej előállítása az egyik leginkább fenntartható az összes növényi alapú tej közül, szóval az már önmagában jó, hogy erre esett a választásod. Innentől kezdve pedig amivel játszani lehet, az a zabtej csomagolása.
A legtutibb megoldás, ha házilag készíted el a zabtejedet, hiszen ezt akár mindenféle gép nélkül is meg tudod csinálni, és teméredek receptet találsz hozzá a neten. Na és vannak persze már magtejkészítő gépek is, egy ilyesmibe azonban tényleg azoknak érdemes befektetni, akik nagyüzemi fogyasztók.
Mi nagyon bírjuk azokat a zabtejeket is, amik koncentrátumként kaphatóak, azaz szinte tejszínállagú zabtejet vásárolsz és ezt kell otthon felhigítanod vízzel a javasolt aránynak megfelelően. Ezek még egyelőre kevéssé elterjedtek, pedig nagyon praktikus tud lenni, ha valaki főzésre is használja a zabtejet, hiszen így mindig a kívánt sűrűségben használható.
Mindez persze elmondható instant zabtejporról is, amit ugyanúgy csak fel kell hígítani, akár egyenesen a kávéban elkeverve, akár 1-2 deciként vagy literenként elkészítve, ha a családban többen is növényi tejet isztok. (Utazáshoz nagyon kényelmes választás az instant zabtej, oda mindenképp ezt érdemes vinni.)
Bármelyik fenti opcióra is esik a választásod, éves szinten már egész jelentősen csökkentheted a hulladék mennyiségét magad körül, ha mondjuk napi fogyasztasz zabtejet, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy így kevesebb súlyt kell hazacipelned, valamint kevesebb helyet foglalsz el a kamrádban a tejekkel.